Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
špatná-praxe:komprese [2020/06/03 09:37]
127.0.0.1 upraveno mimo DokuWiki
špatná-praxe:komprese [2021/07/30 11:07] (aktuální)
Jakub Klímek [Soubor ke stažení explicitně komprimovaný pomocí gzip, bzip2 nebo jiné proudové metody]
Řádek 36: Řádek 36:
 Proudová (streamová) metoda komprese je taková, kde mohu obsah dekomprimovat tak, jak ho načítám, jak mi přichází ze sítě, a nemusím čekat až ho dostahuju celý. Proudová (streamová) metoda komprese je taková, kde mohu obsah dekomprimovat tak, jak ho načítám, jak mi přichází ze sítě, a nemusím čekat až ho dostahuju celý.
 Takový soubor je pak poskytnut ke stažení, a má pak typicky za jménem ještě další příponu ''.gz'' nebo ''.bz2'', například ''.xml.gz'', ''.csv.gz'', ''.nt.gz'' a podobně. Takový soubor je pak poskytnut ke stažení, a má pak typicky za jménem ještě další příponu ''.gz'' nebo ''.bz2'', například ''.xml.gz'', ''.csv.gz'', ''.nt.gz'' a podobně.
-Pokud je ale soubor vystaven takto, klient (člověk nebo aplikace) se z hlavičky ''Content-Type'' protokolu HTTP nebo v katalogu jako je NKOD dozví, že se jedná o data typu ''GNU zip''.+Pokud je ale soubor vystaven takto, klient (člověk nebo aplikace) se z hlavičky ''Content-Type'' protokolu HTTP dozví, že se jedná o data typu ''GNU zip''.
 V prostředí webu se pro tyto účely používá tzv. [[https://www.iana.org/assignments/media-types/media-types.xhtml|MIME typ]], v tomto případě tedy ''application/gzip''. V prostředí webu se pro tyto účely používá tzv. [[https://www.iana.org/assignments/media-types/media-types.xhtml|MIME typ]], v tomto případě tedy ''application/gzip''.
 Nedozví se tedy už, co za datový formát je uvnitř, a když soubor stáhne, musí ho před použitím nejprve dekomprimovat správnou metodou. Nedozví se tedy už, co za datový formát je uvnitř, a když soubor stáhne, musí ho před použitím nejprve dekomprimovat správnou metodou.
 Takový soubor tedy lze postupně rozbalovat, ale nelze ho přímo zpracovávat. Takový soubor tedy lze postupně rozbalovat, ale nelze ho přímo zpracovávat.
 Zejména nelze takto komprimovaný datový soubor validovat vůči jeho schématu, protože validátory obvykle nedetekují kompresi a neimplementují dekompresi. Zejména nelze takto komprimovaný datový soubor validovat vůči jeho schématu, protože validátory obvykle nedetekují kompresi a neimplementují dekompresi.
- 
 ===== Soubor ke stažení volitelně komprimovaný pomocí gzip ===== ===== Soubor ke stažení volitelně komprimovaný pomocí gzip =====
 Ideálním řešením v prostředí webu je využít možností, které už dlouho poskytuje protokol HTTP, a poskytovat soubor jak v komprimované, tak v nekomprimované podobě. Ideálním řešením v prostředí webu je využít možností, které už dlouho poskytuje protokol HTTP, a poskytovat soubor jak v komprimované, tak v nekomprimované podobě.
  • špatná-praxe/komprese.txt
  • Poslední úprava: 2021/07/30 11:07
  • autor: Jakub Klímek