Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
cinnost:priprava-katalogizacniho-zaznamu [2018/06/12 08:09]
Jakub Klímek
cinnost:priprava-katalogizacniho-zaznamu [2018/11/21 14:30] (aktuální)
Jakub Klímek [Příprava katalogizačního záznamu o datové sadě]
Řádek 3: Řádek 3:
 Katalogizace datové sady je důležitá pro její potenciální uživatele. Umožní jim datovou sadu nalézt. Záznam o datové sadě může být zveřejněn v různých katalozích. Tím zajistíte, že se informace o existenci datové sady dostane k co nejširšímu okruhu uživatelů. Katalogizace datové sady je důležitá pro její potenciální uživatele. Umožní jim datovou sadu nalézt. Záznam o datové sadě může být zveřejněn v různých katalozích. Tím zajistíte, že se informace o existenci datové sady dostane k co nejširšímu okruhu uživatelů.
  
-Struktura záznamu o datové sadě odpovídá evropskému standardu [[https://​joinup.ec.europa.eu/​release/​dcat-ap-v11|DCAT-AP]]. Ten rozlišuje datovou sadu a distribuci datové sady. Datová sada je tvořena jednou či více distribucemi. Distribuce obsahuje samotná data. Může to být datový soubor určený ke stažení nebo to může být datové API, které umožňuje přímé dotazování do obsahu datové sady. +Struktura záznamu o datové sadě odpovídá evropskému standardu [[https://​joinup.ec.europa.eu/​release/​dcat-ap/12|DCAT-AP ​v1.2]]. Ten rozlišuje datovou sadu a distribuci datové sady. Datová sada je tvořena jednou či více distribucemi. Distribuce obsahuje samotná data. Může to být datový soubor určený ke stažení nebo to může být datové API, které umožňuje přímé dotazování do obsahu datové sady. 
  
 Záznam o datové sadě se dělí na 2 části: Záznam o datové sadě se dělí na 2 části:
Řádek 39: Řádek 39:
     * Vyberte, jak často budete aktualizovat datové zdroje (přidávat nové či aktualizovat obsah dřívějších distribucí).     * Vyberte, jak často budete aktualizovat datové zdroje (přidávat nové či aktualizovat obsah dřívějších distribucí).
     * Např. pokud vyberete týdenní periodicitu,​ pak to znamená, že každý týden přidáváte nový datový zdroj nebo aktualizujete obsah dřívějšího datového zdroje.     * Např. pokud vyberete týdenní periodicitu,​ pak to znamená, že každý týden přidáváte nový datový zdroj nebo aktualizujete obsah dřívějšího datového zdroje.
-    * Periodicita aktualizace se vyplňuje jako [[https://project-open-data.cio.gov/iso8601_guidance/#​accrualperiodicity|kód dle standardu ISO 8601]]. Příklady:​ +    * Periodicita aktualizace se vyplňuje jako [[https://publications.europa.eu/cs/web/​eu-vocabularies/​at-concept-scheme/​-/​resource/​authority/​frequency/?​target=Browse&​|kód dle EU slovníku pro frekvence]]. Příklady:​ 
-      * Denně = ''​R/P1D''​ +      * Denně = ''​DAILY''​ 
-      * Týdně = ''​R/P1W''​ +      * Týdně = ''​WEEKLY''​ 
-      * Měsíčně = ''​R/P1M''​ +      * Měsíčně = ''​MONTHLY''​ 
-      * Čtvrtletně = ''​R/P3M''​ +      * Čtvrtletně = ''​QUARTERLY''​ 
-      * Pololetně = ''​R/P6M''​ +      * Pololetně = ''​ANNUAL_2''​ 
-      * Ročně = ''​R/P1Y''​ +      * Ročně = ''​ANNUAL''​ 
-    Pro jednorázovou publikaci vyplňte řetězec ​''​nikdy''​, pro nepravidelnou aktualizaci vyplňte ​''​dle-potřeby''​.+      Nikdy / jednorázová publikace = ''​NEVER''​ 
 +      * Nepravidelně = ''​IRREG''​
   * //​související geografické území// (povinný atribut)   * //​související geografické území// (povinný atribut)
     * Vyberte geografické území, kterého se datová sada týká. Může to být např.:     * Vyberte geografické území, kterého se datová sada týká. Může to být např.: