dokumenty:2017-06-28-otevrena-data-ve-mestech

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.


Předchozí verze
dokumenty:2017-06-28-otevrena-data-ve-mestech [2020/06/03 09:37] (aktuální) – upraveno mimo DokuWiki 127.0.0.1
Řádek 1: Řádek 1:
 +======Zpráva o situaci v oblasti otevřených dat ve městech a obcích ČR======
 +=====Úvod=====
 +Ministerstvo pro místní rozvoj ve spolupráci s Ministerstvem vnitra mapovalo v období března - května 2017 situaci ve městech v oblasti otevřených dat pomocí online dotazníkového šetření. Odpovědi získané v rámci šetření jsou analyzovány v této zprávě. Mapování bylo zpracováno v rámci opatření “5.14 Mapovat situaci ve městech ve věci uplatňování otevřených dat.” daného [[legislativa:digitalni-trh|Akčním plánem pro rozvoj digitálního trhu]] (verze z března 2017)  a v rámci závazku “4.2.1. Otevření prioritních datových sad veřejné správy a jejich doplnění na základě veřejných konzultací”, kterýžto je součástí [[legislativa:partnerstvi-pro-otevrene-vladnuti|Akčního plánu České republiky Partnerství pro otevřené vládnutí na období let 2016-2018]].  
 +=====Metodologie=====
 +Pro účely mapování byl vytvořen dotazník sestávající ze 7 otázek, který byl zpřístupněn online. Ministerstvo pro místní rozvoj rozeslalo v rámci gesce koordinace oblasti Smart Cities žádost o vyplnění dotazníku zástupcům všech obcí s celkovým počtem obyvatel větším než 20.000. Celkem bylo osloveno 61 obcí České republiky. Získané odpovědi byly analyzovány a výsledek analýzy je dokumentován v této zprávě
 +=====Kladené otázky=====
 +V dotazníku byly zjišťovány odpovědi na následující otázky:
 +    -  Jste seznámeni s konceptem otevřených dat?
 +    - Jaká je situace Vašeho města v oblasti otevřených dat?
 +    - Pokud je to relevantní, uveďte odkaz (URL) na vaše otevřená data.
 +    - Pokud již otevřená data publikujete nebo máte plán jaká data publikovat, vyberte oblasti, kterých se data týkají.
 +    - Pokud neplánujete žádné aktivity v oblasti otevřených dat, uveďte prosím důvody proč.
 +    - Účastnil/a jste se (Vy či jiný zástupce Vaší instituce) v roce 2015 či 2016 některého ze školení či seminářů k otevřeným datům pořádaným MV ČR?
 +    - Měl/a byste zájem (Vy či jiný zástupce Vaší instituce) se v letošním roce účastnit školení k otevřeným datům, které připravuje MV ČR?
 +Pro všechny otázky, kromě otázky č. 3, byl nabídnut seznam možných odpovědí. U otázek č. 4 a 5 bylo možné vybrat více odpovědí, u zbylých otázek právě jednu. U otázky č. 3 bylo možno vložit URL, na kterém obec již publikuje otevřená data.
 +
 +Otázka č. 1 se zaměřovala na aktuální úroveň znalostí pracovníků obecních úřadů v oblasti otevřených dat.
 +
 +Otázky č. 2 - 5 se zaměřovaly na aktuální stav otevřených dat ve městech. Otázka č. 2 zjišťovala, zda město v současnosti publikuje otevřená data, pouze plánuje otevření, nebo otevírání dat neplánuje. Otázky č. 3 a 4 zjišťovaly u měst, které již otevřená data publikují, kde jsou data publikována a v jakých oblastech (např. doprava, školství, zdravotnictví, apod.). Otázka č. 5 zjišťovala u měst, které otevřená data zatím nepublikují a ani to neplánují, důvod takového rozhodnutí.
 +
 +Otázky č. 6 a 7 se týkaly vzdělávání v oblasti otevřených dat, které poskytuje pracovníkům institucí veřejné správy Ministerstvo vnitra. Otázka č. 6 zjišťovala, zda se zástupci měst účastnili vzdělávacích akcí v minulých letech. Otázka č. 7 zjišťovala zájem mezi městy o školení, která Ministerstvo vnitra v současnosti nabízí.
 +
 +
 +Seznam institucí, které poskytly odpovědi jsou přiloženy v Příloze této zprávy.
 +=====Výsledky šetření=====
 +
 +Dotazníkové šetření probíhalo od poloviny března 2017 do konce dubna 2017. Dotazník vyplnili zástupci 40 obcí z celkových 61 oslovených.
 +
 +=====Úroveň znalostí pracovníků obecních úřadů=====
 +Základním předpokladem otevírání dat je, že vybraní pracovníci disponují dostatečnými znalostmi v oblasti otevřených dat. V prostředí České republiky to znamená, že znají požadavky na otevřená data kladené platnou legislativou (Zákon č. 106/1999, o svobodném přístupu k informacím) a orientují se ve Standardech publikace a katalogizace otevřených dat Ministerstva vnitra zveřejněných na https://opendata.gov.cz. Dále je nutné, aby znali Národní katalog otevřených dat a věděli, že v něm mají katalogizovat svá otevřená data. Též je nutné, aby věděli, jaká data je vhodné jako otevřená publikovat a jaká nikoliv (např. osobní údaje).
 +
 +Na tuto problematiku se zaměřila otázka č. 1. Složení odpovědí na tuto otázku zobrazuje Graf 1: Současná úroveň znalostí pracovníků obecních úřadů.
 +  * Detailními znalostmi v rozsahu uvedeném výše disponují pracovníci 42.5 % měst (celkem 17 obcí).
 +  * Pouze základními znalostmi spočívajícími ve znalosti konceptu otevřených dat, nikoliv však ve znalosti postupů publikace a katalogizace otevřených dat disponují pracovníci 55 % obcí (celkem 22 obcí).
 +
 +
 +{{:dokumenty:soucasna_uroven_znalosti_pracovniku_obecnich_uradu.png?600|}}
 +
 +Zdroj: dotazníkové šetření MV ČR a MMR ČR 2017
 +
 +Z obdržených odpovědí vyplývá, že téměř ve všech městech, která odpověděla na dotazník, byli vybraní pracovníci seznámeni s konceptem otevřených dat. Pouze v 17 městech (42.5 %) však pracovníci disponují znalostmi potřebnými k tomu, aby město mohlo otevírat data. Ve zbylých 23 městech (57.5 %) je nutné znalosti v oblasti otevřených dat zvýšit.
 +
 +====Stav otevírání dat ve městech====
 +Publikovat otevřená data znamená poskytovat informace dle § 3 odst. 11 zákona č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím, tj. způsobem umožňujícím dálkový přístup v otevřeném a strojově čitelném formátu, jejichž způsob ani účel následného využití není omezen a které jsou evidovány v národním katalogu otevřených dat. Dále je doporučováno, aby bylo při publikaci a katalogizaci otevřených dat postupováno dle Standardů zveřejněných na WWW stránce https://opendata.gov.cz
 +
 +Na úroveň publikace otevřených dat se zaměřila otázka č. 2. Složení odpovědí na tuto otázku zobrazuje Graf 2: Stav otevírání dat.
 +  * 15% měst (6) publikuje otevřená data, tj. dle § 3 odst. 11 zákona č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím a dle Standardů (možnost Otevřená data v Grafu 2).
 +  * 22.5 % měst (9) publikuje téměř otevřená data, což znamená, že poskytuje data ve strojově čitelné podobě, která však nesplňuje všechny požadavky (možnost Téměř otevřená data v Grafu 2).
 +  * 2.5 % měst (1) nepublikuje otevřená data, ale má již vytvořen publikační plán (tj. ví, jaká data bude publikovat) a připraven proces publikace a brzy bude publikovat (možnost Nepublikuje, má plán v Grafu 2).
 +  * 40 % měst (16) nepublikuje otevřená data, ale deklarovalo, že vytvoří plán publikace a bude publikovat (možnost Nepublikuje, vytvoří plán v Grafu 2).
 +  * 20 % měst (8) nepublikuje otevřená data a neplánuje to (možnost Nepublikuje, neplánuje v Grafu 2)
 +
 +{{:dokumenty:stav_otevirani_dat.png?600|}}
 +
 +Zdroj: dotazníkové šetření MV ČR a MMR ČR 2017
 +
 +Z šetření vyplývá, že pouze 15 % měst publikuje otevřená data. U 22.5 % měst platí, že sice nepublikují otevřená data, ale strojově čitelná ano a dosažení otevřených dat lze očekávat brzy.
 +
 +Zbylá nadpoloviční většina měst (62.5 %, 25) však data nepublikuje ani v otevřené podobě, ani v podobě, která by se otevřené podobě blížila. Pouze 1 město (2.5 %) již má připraven plán publikace a brzy začne otevřená data publikovat. Zbytek buď na plánu otevírání dat teprve bude pracovat (40 %) nebo vůbec neplánuje data otevírat (20 %).
 +
 +V případě, že respondent odpověděl, že jeho město publikuje otevřená data, byla odpověď ověřena. Ověření bylo provedeno kontrolou katalogizace městských dat v národním katalogu otevřených dat. **U 2 měst, která deklarovala, že poskytují otevřená data, však bylo zjištěno, že podmínka katalogizace v národním katalogu otevřených dat není splněna**. A tak je nutno ta města ze seznamu měst poskytujících otevřená data odstranit.
 +
 +Situace v oblasti otevřených dat ve městech tedy není uspokojivá. Většina měst otevřená data neposkytuje. Pozitivní je, že existují 4 města, která již otevřená data publikují. Ostatní města tak mohou na jejich aktivity navázat. Ve skutečnosti existuje těchto měst více, ale nebyly zahrnuty v šetření (z důvodu nižšího počtu obyvatel).
 +
 +Graf 3: Oblasti otevřených dat ukazuje, v jakých oblastech jsou otevřená data poskytována. Pro každou oblast je uveden počet měst, která deklarovala, že v dané oblasti data poskytují. Byly zahrnuty odpovědi měst, která v otázce č. 2 spadají do kolonky otevřená data nebo téměř otevřená data.
 +
 +{{:dokumenty:oblasti_otevrenych_dat.png?600|}}
 +
 +Zdroj: dotazníkové šetření MV ČR a MMR ČR 2017
 +
 +Graf 4: Překážky otevírání dat ukazuje překážky otevírání dat dle získaných odpovědí. Výraznější modrou (horní údaj) jsou zobrazeny počty odpovědí od měst, které nepublikují otevřená data a ani to neplánují. V jejich případě se jedná o překážky, které jim v současnosti brání otevírání dat. Méně výraznou modrou (spodní údaj) jsou zobrazeny počty odpovědí od měst, které nepublikují otevřená data, ale plánují to. V tomto případě lze odpovědi interpretovat jako informaci o překážkách, které musela města překonat, než se rozhodla k otevření dat.
 +
 +Jak vyplývá z grafu, již na úrovni větších měst nikdo smysluplnost otevírání dat nezpochybňuje. V některých případech je ještě nutné přesvědčovat vedení města k tomu, aby otevírání dat podpořilo a schválilo. Z odpovědí vyplývá, že překážkami budou především personální a finanční kapacity. Dále pak překážka, že legislativa nestanovuje otevírání dat jako povinnost. Města, která se již rozhodla k otevírání dat, uvádějí, že musela překonávat problém nedostatečného know-how. Města, která se pro otevírání dat nerozhodla již tento problém uvádějí v menší míře. Lze z toho dovodit, že potřebné informace k otevírání dat jsou již dnes dobře dostupné (viz https://opendata.gov.cz).
 +
 +{{:dokumenty:prekazky_otevirani_dat.png?600|}}
 +
 +Zdroj: dotazníkové šetření MV ČR a MMR ČR 2017
 +
 +=====Vzdělávání=====
 +Ministerstvo vnitra poskytovalo v letech 2015 - 2016 sadu školení v oblasti otevřených dat, se kterou navštívilo téměř všechny kraje a kterých se účastnili zástupci měst v těchto krajích. V roce 2017 se školeními pokračuje. Z odpovědí na otázky vyplynulo, že v minulosti absolvovalo školení 50 % měst (resp. jejich zástupců) a že o školení v letošním roce má zájem 87.5 %
 +
 +Graf 5: Účast a zájem o školení kombinuje oba ukazatele, tj. jak účast na dřívějších školeních, tak zájem o účasti na školeních, která Ministerstvo vnitra plánuje:
 +  * Zástupci 45 % měst se již školení dříve účastnili a rádi by pokračovali i v budoucnu.
 +  * Zástupci 42.5 % měst se školení dříve neúčastnili, ale rádi by v letošním roce začali.
 +  * Zástupci 5 % měst se již školení účastnili a nemají zájem pokračovat.
 +  * Zástupci 7.5 % měst se školení v minulosti neúčastnili a ani se neplánují v budoucnu účastnit.
 +
 +Z odpovědí vyplývá, že drtivá většina měst má zájem o (pokračování) vzdělávání v oblasti otevřených dat. Zajímavým údajem také je, že zástupci 75 % měst z těch, která neplánují otevřít svá data, by se i přesto letos účastnili školení k otevřeným datům (celkem se jedná o 6 měst).
 +
 +{{:dokumenty:ucast_a_zajem_o_skoleni.png?600|}}
 +
 +Zdroj: dotazníkové šetření MV ČR a MMR ČR 2017
 +=====Příklady dobré praxe=====
 +Vybraným příkladem dobré praxe pro samosprávné celky je statutární město Ostrava, které publikuje zajímavý přehled městských otevřených dat, geografická data a část dat ze svých zřizovaných institucí. Až na odlišný způsob katalogizace (rozdělení distribucí datové sady) splňuje město Ostrava podmínky publikace a katalogizace MV ČR. Dalším příkladem dobré praxe je město Opava, které jde naopak v záležitosti katalogizace příkladem, protože publikuje dle metodik MV ČR.
 +
 +=====Závěr=====
 +Mapování situace ve městech v oblasti otevřených dat zjistilo, že pouze v 17 městech (42.5 %) nad 20.000 obyvatel mají pracovníci obecních úřadů všechny potřebné znalosti nutné k otevírání dat a že pouze 6 měst (15 %) deklaruje, že publikuje otevřená data, přičemž u 2 dvou z těchto měst bylo zjištěno, že nesplňují všechny potřebné náležitosti dle platné legislativy. Tedy pouze 4 obce (10 %) prokazatelně publikují svá data v otevřené podobě. Na druhou stranu 9 měst (22.5 %) je k publikaci otevřených dat velmi blízko a 24 měst (60 %) publikaci dat v otevřené podobě plánuje.  Jako největší překážky otevírání dat jsou zmiňovány především personální a finanční kapacita a také to, že otevírání dat není pro samosprávné celky povinností danou konkrétním legislativním předpisem. Byl prokázán velký zájem o školení v oblasti otevřených dat pořádaných Ministerstvem vnitra. Příkladem dobré praxe pro samosprávné celky jsou [[https://opendata.ostrava.cz/|Otevřená data statutárního města Ostravy]], která publikují otevřená data podle metodik a standardů MV ČR a současně nabízí zajímavý přehled otevřených dat, zveřejňuje geografická data a část dat ze svých zřizovaných institucí.  
 +
 +// Poznámka: Dotazníkového šetření se zúčastnily 2/3 měst s více než 20 000 obyvateli. Výsledky mohou být zkresleny. //
 +
 +
 +
 +
 +=====Příloha =====
 +
 +
 +
 +| **Seznam měst a obcí participujících na dotazníkovém šetření ** |
 +| Magistrát hl. m. Prahy |
 +| Magistrát města Havířova |
 +| Magistrát města Mladá Boleslav |
 +| Magistrát města Olomouce  |
 +| Magistrát města Pardubic |
 +| Město Blansko |
 +| Město Bohumín |
 +| Město Břeclav |
 +| Město Český Těšín |
 +| Město Hodonín |
 +| Město Cheb |
 +| Město Jindřichův Hradec  |
 +| Město Krnov  |
 +| Město Litoměřice  |
 +| Město Orlová  |
 +| Město Písek |
 +| Město Příbram |
 +| Město Strakonice|
 +| Město Tábor|
 +| Město Třinec|
 +| Město Uherské Hradiště|
 +| Město Valašské Meziříčí|
 +| Statutární město Brno|
 +| Statutární město Děčín|
 +| Statutární město Hradec Králové|
 +| Statutární město Chomutov|
 +| Statutární město Kladno|
 +| Statutární město Most|
 +| Statutární město Opava|
 +| Statutární město Ostrava|
 +| Statutární město Přerov|
 +| Statutární město Ústí nad Labem|
 +| Statutární město Zlín|
 +