edu:start_egov

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
edu:start_egov [2018/11/12 19:08] – [Kontext otevřených dat] drahomir.chocholatyedu:start_egov [2018/12/19 14:23] (aktuální) – odstraněno Jakub Klímek
Řádek 1: Řádek 1:
-====== Kontext otevřených dat ====== 
- 
-Digitalizace, otevřenost, okamžitá dostupnost informací a jejich snadné a neomezené sdílení se staly základním fenoménem dnešní doby a dnešní společnosti.  
- 
-Významnou a podstatnou vlastností digitálního obsahu je jeho snadné opakovatelné používání a neomezené možnosti jeho dalšího zhodnocování.  
-Informace v digitální podobě dostupné online přinášejí občanům nové způsoby přístupu k poznatkům a informacím, přispívají k rozvoji nových výrobků a služeb a jejich využití přesahuje hranice jednotlivých států.  
- 
-Je tedy naprosto přirozené, že otevřená data nejsou pouze nějakou technickou specialitou „vyvolených“, ale že se jedná o zásadní změnu filosofie přístupu k informacím.  
-Otevřená data se stávají nejen nedílnou součástí většiny oblastí veřejného života, ale v řadě oblastí jsou jejich nezastupitelným „hybatelem“ a „katalyzátorem“. 
- 
-Otevřená data sehrávají různé role v závislosti na oblasti a účelu použití. Tyto role se formulovaly postupně v důsledku rozvoje a vývoje problematiky otevřených dat. 
-  * Otevřená data jako nástroj transparentnosti – začátky využívaní otevřených dat za účelem zviditelnění a zprůhlednění veřejné správy. Role využívaná zejména v oblasti open governmentu. 
-  * Otevřená data jako „infrastruktura“ – souvisí s poznáním, že i jiná data než jenom data veřejné správy jsou zajímavá a užitečná, a že v digitálním věku a internetu věcí jsou to zejména data, který vytváří naše prostředí. Role využívaná zejména v konceptu SMART City. 
-  * Otevřená data jako „normál“ – již nejde jenom o samotná data, ale o jejich zhodnocení, o jejich uživatele, o vytváření „datových příběhů“. 
- 
- 
-V zásadě lze vazby a přesah otevřených dat vydefinovat v 5 oblastech: 
-  * spojení se současnými trendy tzv. "open movements", 
-  * role otevřených dat v podpoře demokracie  a řízení státu, 
-  * role otevřených dat v konceptu SMART City, 
-  * zapojení otevřených dat do geografických informací, 
-  * legitimizace otevřených dat pomocí legislativních dokumentů a strategií ČR a EU. 
-{{ :edu:kontext.jpg |}} 
- 
-===== Ukotvení otevřených dat v legislativě a strategických dokumentech ===== 
- 
-**Svět** 
-  * G8 Open Data Charter 
-  * INTERNATIONAL OPEN DATA CHARTER 
-  * Open Government Data Principles (Sebastopol, California, 2007) 
-  * G20 Anti-Corruption Open Data Principles 
-  * PARIS DECLARATION  4th Global Summit of the Open Government Partnership 
-**Evropská Unie** 
-  * Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/98/ES ze dne 17. listopadu 2003 o opakovaném použití informací veřejného sektoru 
-  * Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2013/37/EU ze dne 26. června 2013, kterou se mění směrnice 2003/98/ES o opakovaném použití informací veřejného sektoruru 
-  * EU implementation of the G8 Open Data Charter 
-  * THE BASQUE  DECLARATION 
-  * EU eGovernment Action Plan 2016-2020 
-  * Evropský rámec interoperability - Strategie provádění 
-  * European Digital Agenda (2010-2020) 
-  * A Digital Single Market Strategy for Europe 
-  * 2018 Rolling Plan for ICT Standardisation 
-**Česká republika** 
-  * Strategický rámec  Česká republika 2030 
-  * Digitální Česko 
-  * Strategický rámec rozvoje veřejné správy ČR pro období 2014 - 2020 
-  * Akční plán boje s korupcí na rok 2018 
-  * Akční plán ČR Partnerství pro otevřené vládnutí na období let 2016 až 2018 
-  * Strategický plán rozvoje ICT služeb a její opatření na zefektivnění ICT služeb 
-  * Akční plán pro rozvoj digitálního trhu 
-  * Novela zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím 
-  * Nařízení vlády č. 425/2016 Sb., o seznamu informací zveřejňovaných jako otevřená data 
-===== Spojení se současnými trendy tzv. "open movements". =====  
- 
- 
-Naprostá většina iniciativ, které ve svém názvu obsahují „open“ je převážně zaměřena na definování legislativních podmínek umožňujících volné užívání obsahů, jichž se týkají, dále na stanovení potřebných standardů a principů pro práci s nimi a vytvářením vhodného prostředí pro jejich zpřístupnění. Otevřená data jsou často součástí standardů uvedených "otevřených" iniciativ". 
- 
-„Open“ se postupně stává přívlastkem názvů většiny oblastí lidského bytí a konání. 
-  * Open content - se zabývá přípravou a publikací zdrojů zaměřených na lidské publikum (jako je próza, fotografie,video) s cílem jejich poskytnutí k volnému užití. 
-  * Open education - rozšiřuje přístup k učení a školení tradičně nabízených prostřednictvím formálních vzdělávacích systémů, typicky prováděno způsobem on-line bez požadavků na předcházející vzdělání.  
-  * Open educational resources - volně přístupné, otevřeně licencované dokumenty a média, které jsou užitečné pro výuku, učení, a hodnocení, jakož i pro výzkumné účely. 
-  * Open access  - otevřený přístup k vědeckým publikacím na internetu, často jsou součástí zpřístupnění článků i přiložené otevřené datové sady. 
-  * Open Knowledge – zasazují se o otevřenost řešení řady problémů v nejrůznějších oblastech (věda, historie, zeměpis, hudba, filmy, knihy, vláda, …. V kontextu otevřených dat je Open Knowledge to, čím se otevřené data stanou, když jsou užitečné, publikované a využívané. 
-  * Open notebook science - odkazuje na použití otevřeného datového konceptu na co největší část vědeckého procesu, včetně neúspěšných experimentů a nezpracovaných experimentálních dat. 
-  * Open science - přístup k otevření a propojení vědeckých aktiv, jako jsou data, metody a nástroje s propojenými datovými technikami umožňujícími transparentní, reprodukovatelný a mezioborový výzkum. 
- 
-===== Podpora demokracie a otevřeného vládnutí ===== 
- 
-V oblasti otevřeného vládnutí se dnes vyskytuje řada pojmů, jejichž význam je často zaměňován nebo i nepřesně interpretován. 
- 
-**E-government**  
-  * E-government je moderní digitální veřejná správa, využívající k výkonu svých působností digitální infrastrukturu, realizující sadu ICT služeb, které jsou sdílené, vzájemně sladěné, důvěryhodné, propojené, přístupné, bezpečné, dostupné a efektivní. (Citace z informační koncepce ČR, Digitální Česko, 2018) 
-  * E-government je protokol pro jednosměrnou komunikaci a elektronickou správu VS. 
-  * V e-governmentu je využití ICT zaměřeno na vylepšení a digitalizaci služeb VS. 
-  * Specifikem e-governmentu v ČR bude vytvářený "Veřejný datový fond", který bude učen pro publikované veřejné údaje VS ve formátu otevřených dat a stane se také základní metodou pro sdílení veřejných údajů mezi veřejněprávními subjekty navzájem. 
-  * //**Specifický cíl 5.10 informační koncepce ČR:**// 
-      * Veřejný datový fond - tvořený publikovanými veřejnými údaji veřejné správy je základní metodou pro sdílení veřejných informací mezi veřejnoprávními subjekty navzájem i pro sdílení veřejných údajů mezi veřejnoprávní a soukromoprávní sférou v ČR. Veřejný datový fond se od pouhé publikace automatizovaně čitelných Open Dat posune též k publikaci právně závazných, platných a pravidelně aktualizovaných datových sad s jasně definovanou zodpovědností OVS za takové sady. 
-**E-governance** 
-  * E-governance je obousměrný komunikační protokol. 
-  * Využití prostředků ICT je zaměřeno na interakci s různými sociálními partnery, skupinami a ekonomickými subjekty. 
-  * Používání otevřených dat je klíčové v boji proti korupci vlády, pro posílení postavení občanů a posílení otevřenosti vládnutí. 
-**Join up government** 
-  * Join up government je termín vytvořený v devadesátých letech pro starou správní doktrínu nazvanou "koordinace". V obecném smyslu koordinace ve staré správní doktríně naznačuje, že všechny části výkonné vlády by měly být vzájemně propojeny a vzájemně se doplňovat.  
-  * Cílem koordinace ve vládě je mít možnost představit lidem jedinou tvář a působit jako jediná jednotka na několika dosud vzájemně souvisejících problémech 
-**E-democracy** - jedná se o formu vlády, ve které se předpokládá, že všichni dospělí občané jsou způsobilí prostřednictvím informačních technologií se přímo zapojit do návrhů, vývoje a tvorby zákonů. 
-{{ :edu:open_governance.png |}} 
-**Open government a open governance** 
-  * OECD definuje otevřenou vládu jako "kulturu vládnutí založenou na inovativních a udržitelných veřejných politikách a postupech inspirovaných zásadami transparentnosti, odpovědnosti a účasti, které podporují demokracii." 
-  * Základní pilíře: 
-    * transparentnost - transparentnost se týká zveřejňování příslušných dokumentů a dalších informací o vládním rozhodování a veřejné činnosti směrem k veřejnosti způsobem, který je relevantní, přístupný, včasný a přesný:  
-        * relevantní a přístupné znamená, že informace by měly být srozumitelné,  
-        * ve vhodném formátu (pro opakované použití), 
-        * šité na míru specifické potřebě různých konzumentů, 
-        * informace by měly být aktuální, přesné a úplné. 
-    * spoluúčast 
-        * Spoluúčast na tvorbě politik znamená otevření vládních rozhodovacích procesů občanům, podnikům a veřejným správám s cílem zvyšování vytvářených veřejných hodnot. 
-    * zodpovědnost 
-        * Zodpovědností se rozumí odpovědnost vlády a její povinnost informovat své občany o všech rozhodnutích, která činí, skládání účtů ze všech provedených aktivit, nést odpovědnost za svou výkonnost jako celku i výkonnost jejích veřejných činitelů. Vláda dostala mandát od obyvatel, proto mají občané právo za účelem udržení a posílení demokratického řádu ji posuzovat za její činy. V kultuře vlády by měla být vnořena odpovědnost skládat účty vůči svým občanům bez ohledu na to, zda ji aktivně požadují nebo ne 
-    *  spolupráce 
-        * Spolupráce na veřejných službách představuje spolupráci s třetími stranami s cílem poskytnout přidanou hodnotu při návrhu veřejných služeb a/nebo při jejich poskytování. Spolupráce se také zaměřuje na využívání principů orientovaných na služby, jako jsou jejich opětovné znovu použití, kompozice a modularita služeb. Vytvářená hodnota se netýká pouze zapojené podnikatelské sféry do nově koncipovaných služeb, ale zejména přidané vytvořené hodnoty samotné společnosti. 
-  * Základní (otevřené) přístupy: 
-      * otevřená data 
-      * otevřené procesy 
-      * otevřené služby 
-==== Otevřená data v konceptu SMART City ==== 
- 
- 
- 
  
  • edu/start_egov.1542046114.txt.gz
  • Poslední úprava: 2020/06/03 09:36
  • (upraveno mimo DokuWiki)