Rozhodnutí o způsobu katalogizace otevřených dat

Ve zkratce: možnosti, jak zajistit dohledání publikovaných datových sad; zaevidování do Národního katalogu otevřených dat; výhody a nevýhody vytvoření lokálního katalogu.

Zásadní vlastností otevřených dat je, že jsou veřejností snadno dohledatelná. Katalog otevřených dat je prostředek, který dohledatelnost významně usnadňuje. Je důležité, aby všechny datové sady poskytovatele byly katalogizovány v alespoň jednom datovém katalogu.

Povinná pro každého Poskytovatele dat je katalogizace v Národním katalogu otevřených dat (NKOD), který provozuje Digitální a informační agentura.

Poskytovatel může na svých WWW stránkách provozovat svůj vlastní lokální katalog otevřených dat, ve kterém bude katalogizovat svoje datové sady. Pokud navíc lokální katalog splňuje technické parametry popsané v těchto standardech, nemusí poskytovatel předávat záznamy do NKOD ručně. Je možné zajistit automatickou synchronizaci obsahu lokálního katalogu s NKOD. Více zde.

Při rozhodování o způsobu katalogizace doporučujeme spolupracovat s IT specialistou a postupovat podle Otevřené formální normy pro rozhraní katalogů otevřených dat a podle následujících kritérií:

Pokud budete provozovat vlastní lokální katalog otevřených dat, nemusíte navíc ručně katalogizovat jednotlivé datové sady v NKOD. Postačí v NKOD svůj katalog zaregistrovat (viz Registrace vlastního katalogu v NKOD).

Pro rozhodování můžete použít následující modelové situace:

Modelová situace 1: Malá obec s jednoduchou statickou webovou stránkou bez možnosti jakýchkoliv úprav

Modelová situace 2: Moderní úřad