Konzultace přípravy datové sady s IT specialistou

Automatizace přípravy datové sady může výrazně urychlit a zlevnit proces opakovatelné publikace datové sady a pomůže zamezit řadě chyb, které by vznikly při ruční přípravě.

Automatizace znamená vytvoření opakovatelně spustitelného skriptu, který vytváří datový soubor v požadované podobě a ukládá jej na domluvené místo, ke kterému má Kurátor dat přístup (lze realizovat i zasláním emailu s datovým souborem v příloze, pokud to jeho velikost dovolí). Skript lze vytvořit např. v následujících případech:

 1. Pokud jsou data uložena v databázovém systému (relačním či jiném typu), ke kterému má IT specialista přístup, měl by být schopen vytvořit skript (v případě relační databáze to může být sada SQL příkazů), který data z databáze extrahuje a uloží do souboru v požadované podobě.
 2. Pokud jsou data uložena v databázovém systému, ke kterému IT specialista nemá přístup, protože jej dodavatel neudělil, je nutno zajistit, aby dodavatel přístup k systému dodatečně udělil nebo je nutno se s žádostí o vytvoření skriptu na dodavatele obrátit.
 3. Pokud jsou data IT specialistovi přístupná pouze prostřednictvím datového API a není možné mu zajistit přístup přímo k databázi, prodiskutujte s ním možnost vytvoření datového souboru pomocí sady dotazů do datového API. Pokud API umožňuje získat seznam všech datových položek datové sady (např. řádků tabulky) a poté detailní data ke každé datové sadě, měl by být IT specialista schopen skript vytvořit. Takové funkce běžně datová API nabízejí.
 4. Pokud jsou již data v nějakém datovém souboru uložena a je nutné je převést do jiné podoby, lze přímočaré transformace automatizovat. Zejména by měl být IT specialista schopen pomocí skriptu automatizovat následující operace:
  • konverze jednoduché tabulky uložené v datovém souboru tabulkového editoru (např. XLS(X), ODS, atd.) do formátu CSV.
  • konverze formátu (CSV, XML či JSON) do jiného formátu (CSV, XML či JSON),
  • přejmenování datových prvků (přejmenování sloupců v CSV souboru, přejmenování elementů v XML či JSON souboru),
  • konverze datových typů (např. konverze jednoho formátu datumů do jiného formátu).
 • cinnost/konzultace-pripravy-datove-sady-s-it-specialistou.txt
 • Poslední úprava: 2020/06/03 09:37
 • (upraveno mimo DokuWiki)