Toto je starší verze dokumentu!


Registrace lokálního katalogu v NKOD

Ve zkratce: Praktický návod na registraci lokálního katalogu v NKOD

Pokud Poskytovatel provozuje lokální katalog otevřených dat s rozhraním dle Otevřené formální normy pro datové katalogy, může si katalog zaregistrovat v NKOD a tím zajistit publikaci záznamů z lokálního katalogu v NKOD. Pro registraci je nutný přístup k datové schránce Poskytovatele dat nebo možnost datovou schránkou poslat registrační soubor jako přílohu datové zprávy s předmětem „NKOD“.

Národní katalog otevřených dat od 31.12.2017 nefunguje. Nelze tedy datové sady ani lokální katalogy registrovat, mazat ani editovat.

Správa záznamu lokálního katalogu v NKOD je prováděna zasíláním registračních dokumentů ve formě přílohy datové zprávy s předmětem „NKOD“ do datové schránky s identifikátorem TBD „Národní katalog otevřených dat (NKOD)“ spravované Ministerstvem vnitra ČR. Tyto dokumenty lze získat pomocí formulářů dostupných v NKOD přes odkaz „Registrovat nový lokální katalog“ v patičce NKOD, či pomocí symbolu editace či mazání na detailu datové sady. Dokumenty jsou ve formátu JSON-LD (s příponou .jsonld.txt kvůli omezení na typy příloh datových zpráv) a řídí se standardem DCAT-AP v1.2.

Registrace lokálního katalogu je provedena zasláním registračního dokumentu, který lze získat vyplněním formuláře po kliknutí na odkaz „Registrovat nový lokální katalog“ v patiččce NKOD. Postup registrace lokálního katalogu v NKOD je následující:

  1. V Národním katalogu otevřených dat kliknout v patičce na „Registrovat nový lokální katalog“;
  2. Vyplnit všechny údaje dle popisu ve formuláři
  3. V posledním kroku formuláře je třeba výsledný dokument poslat datovou schránkou (například přes spisovou službu Poskytovatele) jako přílohu datové zprávy s předmětem „NKOD“ a adresovat ji na datovou schránku Národní katalog otevřených dat (NKOD) s ID TBD.

Registraci lokálního katalogu otevřených dat je možno zrušit zasláním dokumentu, který lze získat pomocí formuláře pro smazání lokálního katalogu. Postup zrušení je následující:

  1. V Národním katalogu otevřených dat nalézt záznam pro datovou sadu z rušeného lokálního katalogu a v jejím detailu kliknout na symbol smazání vedle jejího názvu
  2. V posledním kroku formuláře je třeba výsledný dokument poslat datovou schránkou (například přes spisovou službu Poskytovatele) jako přílohu datové zprávy s předmětem „NKOD“ a adresovat ji na datovou schránku Národní katalog otevřených dat (NKOD) s ID TBD.
  • cinnost/registrace-vlastniho-katalogu-v-nkod.1543410909.txt.gz
  • Poslední úprava: 2020/06/03 09:36
  • (upraveno mimo DokuWiki)